8. hrvatski kongres dječje kirurgije sa međunarodnim sudjelovanjem
Od 3. do 6. listopada 2018 godine u Vodicama je održan 8. Hrvatski kongres dječje kirurgije s međunarodnim sudjelovanjem. Ovim kongresom se nastavlja tradicija kontinuiteta u stručnom i znanstvenom smislu te dinamika održavanja nacionalnih kongresa s međunarodnim sudjelovanjem od prethodnog kongresa održanog u Osijeku od 7. do 11. listopada 2015. godine. Paralelno s kongresom je održan i međunarodni simpozij dječje urologije (International Pediatric Urology Symposium) u suorganizaciji s dječjim urolozima iz Cincinnati Children’s Hospital Medical Centar pod vodstvom dr. Pramoda Reddya i dr. Eugenea Minevicha. Simpozij je planiran i održan prema uzoru na Pediatric Urology Workshop koji se svake godine održava u Cincinnatiju te privlači renomirane stručnjake iz cijelog svijeta.
Kao i prethodnih godina, namjera nam je bila naglasiti interdisciplinarnu suradnju te se iz tog razloga kongresni program dječje kirurgije obagatio integracijom tema iz pedijatrije, anesteziologije, radiologije te drugih usko vezanih medicinskih profesija.
Sa silnim zadovoljstvom izviještavamo o uspješnosti kongresa kako sa stručnog, znanstvenog i edukacijskog aspekta, tako i s aspekta društvenog programa.
Otvorenje se održalo u prostorima 10. kata novoovorenog hotela Olympia Sky u Vodicama 3. listopada. Predsjednik HDDK prim. Zoran Bahtijarević je pozdravio mnogobrojne uzvanike na koktelu dobrodošlice.
Otvorenje kongresa je održano 4. listopada pred brojnim gostima i uzvanicima popraćeno himnom u klapskoj izvedbi i pozdravnim govorima prim. Diane Butković, pred HDAIL, zatim Božene Košević, pred HUZDUK, dr. Pramoda Reddya, pred IPUS, prof. Sameha Shehate, pred WOFAPS, prof. Ramnath Subramaniam, pred ESPU. Minutom šutnje smo odali počast našim dragim kolegama i prijateljima prof. Ivi Juriću i dr. Zlatku Tomašiću.
Znastveni program je započeo počasnim predavanjem “Branko Poljugan” o povijesti Šibenskog zdrastva i razvoju kirurgije od osnivanja šibenske bolnice 1883. godine, koje je održao dr. Vladimir Lučev. Potom je održana Plenarna sjednica suradnih kirurških struka na kojoj su sudjelovali prof. Goran Tešović, prof. Arijana Tambić Andrašević, dr. Tomislav Kifer i dr. Martin Ćuk s predavanjima usko vezanima uz kiruršku problematiku. U nastavku je održan okrugli stol “Anorectal Malformations Round Table (Diagnosis, Workup, Treatment, Follw up, Simple and Complicated Cases)” s renomiranim stručnjacima iz polja anorektalne kirurgije koji su međusobno podjelili iskustva te mišljanje o modernom pristupu liječenja, vlastitim iskustvima i komplikacijama. Sudionici diskusije su bili prof. Ivo deBlaauw kao moderator te prof Danielle Alberti, dr. Martin Lacher, dr. Alp Numanoglu, prof. Francisca Velchek te doc. Stjepan Višnjić. Okrugli stol je bio iznimno dobro posjećen. U isto vrijeme je održana plenarna sjednica primjene endoskopskog liječenja s temama endoskopskog liječenja intraabdominalnog testisa (Shehata technique) koje je održao prof. Sameh Shehata, predavanje prof. Miroslava Bekavca-Bešlina na temu adolescentne barijatrijske kirurgije, predavanja prof. Jurgena Schleefa na temu torakalne patologije i predavanje prof. Ramnatha Subramaniama na temu robotike u dječjoj kirurgiji. Kasnije je istoga dana održana IPUS plenarna sjednica na temu prepoznavanja i obrade neurogenog mjehura (“ Neurogenic Bladder: Medical Management”) na čelu s moderatorom William R. DeFoorom uz predavanja prof. Isreal Franca i prof. Jean-Michel Guysa i kasniju panel diskusiju u sastavu: prof. Andrea Cvitković Roić, prof. Israel Franco, dr. Dominic Frimberger i prof. Jean-Michel Guys. Natavak IPUS plenarne sjednice na temu liječenja neurogenog mjehura (“Neurogenic Bladder: Surgical Management”) na čelu s moderatorom dr. Pramodom Reddyem uz predavanja dr. Marka Caina i prof. Ramnath Subramaniama te panel raspravu u kojoj su sudjelovali dr. Mark Cain, dr. Earl Cheng, dr. Richard Rink te prof. Ramnath Subramaniam. Paraleno je održana vrlo interesantna traumatološka plenarna sjednica kojom je moderirao prof Till Holger s Medicinskog Sveučilišta u Grazu.
Drugi dan kongresa je započeo u jutarnjim satima IPUS plenarnom sjednicom na temu dijagnostike i liječenja vezikourinarnog refluksa kojom je moderirao dr. Dominic Firmberger. Ujedno je održana i iznimno posjećena “Case Report” sjednica pod vodstvom i moderatorstvom dr. Martina Lachera s prikazom 16 različitih case reportova. Sjednica je polučila zanimljivu raspravu i dala prostor predavačima da se prikažu slučajevi na koje rijetko nailazimo, a još rjeđe imamo priliku prikazati ih na kongresima.
Kasnije je odražana IPUS plenarna sjednica pod naslovom “Posterior Urethral Valves” na čelu s moderatorom dr. Eugeneom Minevichem, predavanjima dr. Pramoda Reddya i dr. Slavena Abdovića. Na sjedicama iz slobodnih tema koje su se paraleno održavle bilo je više desetaka stranih i domaćih predavača kao i iznimno posjećen i zanimljiv poster walk sa širokom lepezom tema domaćih i stranih izlagača postera. Kasnije poslijepodne održana je sjednica HDDK s izvještajem rada u protekle četiri godine te izborna skupština na kojoj je uz ostvaren kvorum jednoglasno izabran predsjednik prim. Zoran Bahtijarević.
Zadnjeg dana kongresa je u jutarnjim satima održana plenarna sjednica na temu visoko naponskih elektroopeklina: “Electric Burns High Voltage Pediatric Burn Injuries ” s predavanjima na temu prim. Zorana Barčota, dr. Albina Stritara, prof. Anđelke Slavković, dr. Roberta Zajičeka i Jarmile Stukove. Kasnije su održane IPUS plenarne sjednice na temu ekstrofije mokraćnog mjehura I hidronefroze pod moderatorstvom dr. Earl Chenga i dr. Andrew Kirscha uz predavanja dr. Paula Mergueriana, dr. Pramod Reddya, dr. Radoša Đinovića i prof. Gorana Roića. Paralelno je održana sekcija “slobodnih” tema pod moderatorstvom prof. Francisce Velcek I dr. Davora Todorića.
Osmi hrvatski kongres dječje kirurgije s međunarodnim sudjelovanjem je, prema riječima brojnih sudionika, ispunio očekivanja, kako u znanstvenom i stručnom smislu, tako i u socijalnom. Broj plenarnih sjednica je povećan u odnosu na prethodne kongrese iz jednostavnog razloga što kolege iz drugih zemalja prepoznaju važnost našeg sastanka i visoku posjećenost kolega iz okolnih zemalja i dalje. Nadamo se da su svi sudionici imali osjećaj da su imali priliku naučiti nešto novo, podružiti se s kolegama i prijateljima te da su se osjećali dobrodošlima.
Veselimo se našem idućem sastanku!
S poštovanjem,
Prim. Zoran Bahtijarević
Predsjednik HDDK