Dr. Izabela Kiš, stiepndistica HDDK za 2017. godinu pohađala je u Grazu „AO tečaj- kirurški pristupi i osteosinteza na anatomskim uzorcima“

Kao nastavak lijepe tradicije stipendiranja naših dječjih kirurginja, dr. Izabela Kiš iz KBC Osijek je pohađala AO tečaj- kirurški pristupi i osteosinteza na anatomskim uzorcima od 11.-15. rujna 2017. godine. Njezin izvještaj slijedi u nastavku.

„Naslovni tečaj se održava u Grazu, svake godine u rujnu, u sklopu širokog spektra osnovnih te naprednih tečaja namjenjenih kirurškom liječenju prijeloma u organizaciji AO Trauma.

Tečaj se održava na engleskom jeziku, na Institutu za anatomiju, a ove godine tečaj je pohađalo 220 ljudi iz svih dijelova svijeta uz predavače i instruktore iz različitih zemalja, uključujući i Hrvatsku, a voditelj tečaja je bio prof.dr.Wolfgang Grechenig, spec.traumatolog.
Tečaj je namjenjen specijalizantima kao i specijalistima koji se bave operativnim liječenjem prijeloma a osnova tečaja su praktične vježbe na kadaverima koje omogućuju odgovarajući anatomski pristup uz prepariranje relevantnih struktura.

Glavnom tečaju prethodi osnovni AO tečaj principa osteosinteze te upoznavanje s osteosintetskim materijalom i instumentarijem uz praktične vježbe na umjetnim kostima.

Ukupno trajanje edukacije je pet dana i podrazumjeva cjelodnevni angažman a sastoji se od vrlo kratkih predavanja nakon kojih slijedi praktični dio na kadaverima (četiri polaznika po kadaveru) uz odgovarajuće video-instrukcije doktora anatomije te dostupnost AO instruktora radi detaljnijeg praktičnog informiranja i demonstriranja. Kao dodatak osnovnim pristupima na prijelom kosti također su u praktične vježbe uključeni: pristupi na velike krvne žile ekstremiteta, izvođenje dermatofasciotomije, zbrinjavanje pneumotoraksa, podizanje mišićnih režnjeva (gastrocnemius i soleus flap).

Posljednjeg dana tečaja održan je Simpozij liječenja prijeloma u dječjoj dobi, kojeg također čine predavanja, video-lekcije, te praktični dio na umjetnim kostima (osteosinteza ESIN metodom, op. liječenje suprakondilarnog prijeloma).

Tečaj omogućuje stjecanje iskustva u razumjevanju te izvođenju operativnih zahvata kod prijeloma ekstremiteta, zbrinjavanje hitnih traumatoloških stanja, te zbrinjavanje prijeloma u dječjoj dobi.“

Ovim putem se zahvaljujem Hrvatskom društvu za dječju kirurgiju i Erste & Steiermärkische banci na omogućavanju neophodnog praktičnog usavršavanja u kirurškoj edukaciji.

Share this post