Stipendist HDDK i Erste Banke Dino Papeš sudjelovao na AO tečaju za šaku u Grazu
U 4. godini održavanja našeg natječaja “Stipendija HDDK” laureat je postao Dr. Dino Papeš, specijalist dječje kirurgije sa KBC Zagreb. Kada se pogledaju reference Dr. Papeša, ova vijest sama po sebi ne bi ni po čemu trebala biti neobična. Ipak, valja istaknuti kako se Dr. Papeš uporno javljao na svaki natječaj od početka dodijeljivanja stipendije i tek je četvrta prijava za njega bila sretna.
U nastavku možete pročitato izvještaj Dr. Papeša sa AO tečaja za kirurgiju šake koji je pohađao u Grazu:
Od 19. do 22. rujna 2018. sam sudjelovao na tečaju AOTrauma Course – Management of Fractures of the Hand and Wrist, koji se održava u Institutu za makrpskopsku i klinički anatomiju Medicinskog fakulteta u Grazu. Radi se o praktičnom tečaju koji se sastoji od seminara, vježbi na modelima kosti i vježbi na kadaverima. Voditelji tečaja su Wolfgang Grechenig (ortoped i traumatolog iz Graza) i Matej Kastelac (traumatolog iz Ljubljane). Tečaj je pohađalo 30 kirurga iz više zemalja Europe, a praktične vježbe su se održavale u grupama od četiri ili dva sudionika po modelu/kadaveru. Na tečaju su obrađene teme poput zbrinjavanja prijeloma i ligamentarnih ozljeda distalnog radijusa i ulne, radiokarpalnog zgloba, karpusa i šake, zbrinjavanja ozljeda tetiva, živaca i krvnih žila, replantacije, rekonstrukcije defekata lokalnim režnjevima te liječenja određenih bolesti šake koje nisu posljedica ozljede, poput trigger fingera, DeQuervainovog tenosinovitisa i sindroma karpalnog i Guyonovog kanala. Tečaj je organiziran na način da se se ujutro u seminarskom obliku obradi neka od navedenih tema, a potom se od 10 do 18 sati održavaju praktične vježbe osteosinteze na modelu kosti te disekcije i vježbe kirurških zahvata na mekim tkivima na kadaveru.
Osim voditelja, na tečaju su predavanja držali i vježbe vodili Peter Tesch (predstojnik Anatomskog instituta) i Johannes Rois (traumatolog iz Beča), koji stručnjak za replantacije. U Austriji je kirurgija šake zasebna subspecijalizacija u koju se mogu usmjeriti opći kirurzi, plastični kirurzi, dječji kirurzi, ortopedi ili traumatolozi. Obzirom na relativno mali broj pacijenata sa specifičnim ozljedama (npr. amputacijske ozljede), kirurzi u velikim bolničkim centrima (AKH Wien i LKH Graz) imaju dostupan laboratorij u kojem mogu na živom anesteziranom štakoru vježbati mikroanastomoze ili neku složeniju operaciju probno izvesti na kadaveru prije izvođenja na pacijentu. Takvi laboratoriji osim toga služe i za održavanje tečajeva mikrokirurgije ili kirurških pristupa.
Anatomski institut u Grazu je druga najveća takva ustanova u Europi, a svjetski je poznata po metodi fiksacije kadavera posebnim perfuzijskim otopinama koju je razvio anatom Walter Thiel, predstojnik Instituta do 1990. godine (tzv. Thielova fiksacija). Ta metoda je posebna jer jako dobro prezervira strukture i održava mehaničke osobine tkiva gotovo identičnima živome tkivu, zbog čega su takvi kadaveri idealni za praktične tečajeve.
Ovaj tečaj je zbog visoke razine organizacije, kvalitetnih praktičnih vježbi, stručnih i kulturnih predavača, prihvatljive cijene i blizine održavanja idealan za kirurge iz Hrvatske koji se žele baviti liječenjem ozljeda šake.
Zahvaljujem se Društvu i Erste&Steiermärkische banci što su mi omogućili da sudjelujem na ovom tečaju.